to play John Astley on Sunday 23rd April

 

The Green Baize North East Open 2016/17

Round 1.

A total of 44 Entries have been received for the competition and the draw was carried out on the 15th November 2016, details are shown below. There will be 12 matches in the first round, and details are shown below, 20 players received byes to the next round.  Players are to referee their own match up to and including quarter finals, referees will be provided for the semi-finals and final at which time the foul and miss rule will be applied.

FIRST ROUND BEST OF SEVEN (7) FRAMES

Match

Home Player

 

Away Player

1

Andrew Fairley

21

Lune Street Club

 

Terry Singleton

7

Longlands Middlesbrough

2

Richard Beckham

Scr

Stockton Buffs

 

Michael Williams

7

Owton Manor Hartlepool

3

Liam Clark

14

Catholic Club Hartlepool

 

Steve Rutter

21

Guisborough Cons

4

Harry Peart

28

South Durham Hartlepool

 

Michael Best

42

Playing all matches Away

5

Frankie Smettem

21

Old Durhams Hartlepool

 

Aran Hetherington

28

South Durham Hartlepool

6

Adam Parker

21

Whitley Bay Snooker Centre

 

Brian Hall

42

Gateshead Snooker Centre

7

David Craggs

Scr

Bear Park WM Club

 

Andy Dryden

21

King Street SC North Shields

8

Gary Wilson

-14

Gateshead Snooker Centre

 

Martin Ball

7

Whitley Snooker and Social Club

9

Rob Wilson

7

Stockton Buffs

 

Martin Pygott

21

Manor Club Hartlepool

10

Gareth Evans

21

King Street SC North Shields

 

Antony Parsons

Scr

Stockton Buffs

11

Stuart Tait

21

Lune Street

 

Carl Johnson

28

Playing all matches Away

12

Alan Roberts

14

Longlands Middlesbrough

 

Michael Rhodes

Scr

Stockton Buffs

Please note that for this competition all handicaps have been modified to reflect the top players as being Scratch with all others from a plus value with the exception of those players who are on, or have just left the WSA main tour.  These are subject to modification after the completion of the first round.  Details can also be found at www.clevelandsnookerreferees.co.uk

Home player is responsible for arranging the match.

Results should be sent to the Secretary at the Address shown at the top Right, email results will be fine; or to Stuart Green at Green Baize, to arrive no later than Friday 23rd December 2016.

SECOND ROUND BEST OF SEVEN (7) FRAMES

Match

Home Player

 

Away Player

1

Michael Rhodes

Scr

Stockton Buffs

v

Tony Chalk

21

Athenaeum Hartlepool

2

Paul Lawrence

7

Old Thornaby

v

Louis Wakelin

21

Plays Away in every round

3

Steve Rutter

21

Guisborough Cons

v

Antony Parsons

Scr

Stockton Buffs

4

Harry Peart

28

South Durham Club Hartlepool

v

Steve Place

14

Lobster Inn Redcar

5

John Astley

-14

TBC

v

Stephen Orr

21

Thornaby Village Club

6

Adam Parker

21

Whitley Bay Snooker Centre

v

Chris Dixon

21

Sams Hartlepool

7

Scott Tait

21

Lune Street

V

Terry Singleton

7

Longlands Middlesbrough

8

David Craggs

Scr

Bear Park WM Club

v

Carl Johnson

28

Plays Away in every round

9

Richard Beckham

Scr

Stockton Buffs

v

Rob Wilson

7

Stockton Buffs

10

Rob Nesbitt

21

Lune Street

v

Sean McAllister

14

Sams Hartlepool

11

Shaun Hawkins

14

Jack Hatfield’s Middlesbrough

v

Frankie Smetten

21

Old Durham’s Hartlepool

12

Kev Foxton

21

Thornaby Village Club

v

Nev Graham

14

Plays Away in every round

13

Gary Wilson

-14

Gateshead Snooker Centre

v

Darion Cockrill

28

Manor Club Hartlepool

14

John Mardon

7

Thornaby Sports and Leisure

v

Elliot Slessor

-14

Whitley Bay Snooker Centre

15

Adam Smith

28

South Hylton Club Sunderland

v

Brandon Hall

21

Gateshead Snooker Centre

16

Manasawin Phetmalaijul

21

Houndgate Club Darlington

v

Martin Perry

14

Coxton Hill

Results should be sent to the Secretary at the Address shown at the top Right, email results will be fine; or to Stuart Green at Green Baize, to arrive no later than Friday 27th January 2017

THIRD ROUND BEST OF SEVEN (7) FRAMES

Match

Home Player

 

Away Player

1

Adam Smith

28

South Hylton Club

v

Chris Dixon

21

Sams Hartlepool

2

John Mardon

7

Thornaby Sports and Leisure

v

Sean McAllister

14

Sams Hartlepool

3

Steve Place

14

Lobster Inn Redcar

v

Nev Graham

14

Plying Away in each round

4

G Wilson

-14

Gateshead Snooker Centre

v

David Craggs

Scr

Bear Park WM Club

5

Antony Parsons

Scr

Stockton Buffs

v

Michael Rhodes

Scr

Stockton Buffs

6

Paul Lawrence

7

Old Thornaby

v

Terry Singleto

7

Longlands

7

Richard Beckham

Scr

Stockton Buffs

v

Martin Perry

14

Coxton Hill

8

Frankie Smetten

21

Old Durhams Hartlepool

v

John Astley

-14

 

Results should be sent to the Secretary at the Address shown at the top Right, email results will be fine; or to Stuart Green at Green Baize, to arrive no later than Friday 3rd March 2017.

QUARTER FINALS BEST OF SEVEN (7) FRAMES

Match

Home Player

 

Away Player

1

Paul Lawrence

7

Old Thornaby

v

Richard Beckham

Scr

Stockton Buffs

2

Sean McAllister

14

Sams Hartlepool

v

Adam Smith

28

South Hylton Club

3

Gary Wilson

-14

Gateshead Snooker Centre

v

John Astley

-14

Gateshead Snooker Centre

4

Antony Parsons

Scr

Stockton Buffs

v

Nev Graham

14

Plying Away in each round

Results should be sent to the Secretary at the Address shown at the top Right, email results will be fine; or to Stuart Green at Green Baize, to arrive no later than Friday 7TH April 2017.

Match 
1 Antony Parsons scr Stockton Buffs John Astley -14 Gateshe4ad Snooker Centre
2 Richard Beckham scr Stockton Buffs Sean McAllister 14 Sams Snooker Club Hartlepool

Match number 2 will be played at at Whitley Bay Snooker Centre on Sunday 23rd April 7.30pm start.

Match number 1 will be played at Whitley Bay Snooker Centre on Monday 24th April 7.30pm start.

Back to Top